Železo je kov náchylný ke korozi, který bez povrchové úpravy postupně ve vlhkém prostředí rezne. Pokud je železo vystaveno povětrnostním vlivům, má na rychlost koroze velký vliv i znečištění ovzduší. Všechny výrobky z kovářské a zámečnické dílny jsou nějakým způsobem ošetřeny. Zatímco v interiéru postačí minimální ochranná vrstva, v exteriéru je nutné volit důkladnější řešení.
Můžete tak získat kované výrobky s různou povrchovou úpravou. Výrobky, které se ošetřují, by se měly přetírat flanelovým hadříkem. K očištění používejte mýdlovou vodu, kterou otřete bavlněným nebo tímto flanelovým hadříkem. Před samotným ošetřením jsou však nejdříve očištěny. Způsobů je několik.
Očištění kovového výrobku
Výkovek nebo kovový výrobek je zbaven všech nečistot a vyleštěn do lesku, poté se může, pokud bude požadována, nanést finální povrchová úprava (vosk, barva, zinek).
- Ruční kartáčování - nejjednodušší a nejdostupnější způsob očištění povrchu je ručním ocelovým (drátěným) kartáčem. Zachovává prakticky všechny detaily opracování.
- Strojní kartáčování - kartáčování trochu obrušuje vystouplé detaily a čistí dobře i většinu prohlubní. Hrubé a tvrdé drátěné katráče nechávají ale viditelné stopy - zvláště na hranách.
- Ruční broušení smirkovým papírem - Jinými slovy klasické šmirglování. Plátna jsou dostupná ve všech možných zrnitostech. Trochu tím odstraníte povrchovou strukturu, vyvýšené detaily se ohladí. Plátno se nedostane do prohlubní, zato vyniknou povrchové plošky.
- Strojní broušení - je to vlastně podobný kotouč, jako se používá na broušení, ale po obvodu je kolem dokola nalepena řada vzájemně se překrývajících čtverečků brusného plátna ( kotouč vydrží docela dlouho). Je to už drastická metoda, která dovoluje i upravit konečný tvar. Určitě se vyplatí používat nejjemnější kotouč, jaký seženete (myslím, že je to zrnitost 120). Vystouplé detaily, hrany, otřepy se dají vyhladit až vyleštit. Předmět dostane zvláštní vzhled právě kombinací lesklých - stříbrných a matných - černých plošek.
- Pískování, tryskání - drastická metoda, která sice dokonale odstraní veškeré okuje, ale také veškeré detaily a to jak vystouplé, tak vnořené. Vysokým tlakem vzduchu hnaný písek, nebo ocelové broky povrch očistí, sjednotí a zahladí stopy po úderech kladiva. Vyžaduje ale patřičné strojní vybavení.
- Pemzování - kartáčování povrchu práškovou pemzou (minerálem)
- Moření - odleptání vrstvy okují, nebo rzi zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (solnou). Hodí se jen pro malé předměty, které lze do kyseliny ponořit, je to velice drastické čištění, po kterém musí následovat okamžitá neutralizace a konzervace povrchu. Kyselina chlorovodíková rozpustí nejprve povrchovou vrstvu okují a pak se pustí do železa. Zajímavého efektu lze dosáhnout na litině, kdy na povrch vystoupí grafit obsažený ve struktuře kovu. Po neutralizaci je možno jej rozleštit po povrchu.
Ošetření přírodním voskem:
Na kov je nanesena tenká průhledná vrstva vosku, která zdůrazní kovaný povrch ve vyšších detailech. Povrchová úprava je vhodná do interiéru, kde se výrobek nevystavuje vlhkosti.
Nanesená kovářská čerň:
Na kov je nanesena tenká neprůhledná vrstva barvy .Povrchová úprava je vhodná do interiéru i exteriéru.Výrobek by se měl udržovat. K očištění používejte mýdlovou vodu, kterou pak otřete flanelovým hadříkem.
Nanesená grafitová čerň:
Na kov je nanesena tenká neprůhledná vrstva barvy, která dává povrchu černý odstín se stříbrným leskem. Tato povrchová úprava je vhodná do interiéru i exteriéru. Je doporučené výrobek udržovat a starat se o něj.
Zinkování:
Na výrobek je nanesena vrstva žárového zinku, která zabraňuje korozi. Vhodné především do venkovního prostředí pro delší životnost výrobku.Na pozinkovaný povrch se dále nanáší vrchní barvy. Takto upravený výrobek je bezúdržbový. Ochrana pozinkováním se používá pro celé výrobky (automobilové karosérie, sloupy osvětlení, zábradlí, okapy) tak pro materiál (pozinkovaný plech).
Zinkování zastudena - galvanické zinkování
Je elektrolytický děj při kterém se na elektrovodivé materiály, ve většině případů železné díly (katoda), elektrochemicky vyloučí zinkový povlak rozpuštěním zinku (anody).Zinkování zatepla - žárové zinkování
Žárové zinkování je speciální technika pokovování ponorem. Zinek vytváří pevný a nepropustný povlak s dlouhodobou životností, který chrání ocel i elektrochemicky. Vhodné pro teploty do 200° C.Žáruvzdorné barvy na kov:
Na kov je nanesena neprůhledná silikonová vrstva barvy,která zabraňuje korozi a po vypálení odolává teplotě až 650°C. Vhodné pro kamna, grily a tam, kde je vyžadována tepelná odolnost. Výrobek je vhodné udržovat.Komaxit
Komaxit je povrchová úprava kovů práškovým plastem. Plast se nanáší elektrostaticky na kovový povrch. Díky tomuto procesu je možné povrchovou úpravu komaxitem využít jen u kovových vodivých prvků. Výhody úpravy povrchu práškovým plastem jsou:- vysoká kvalita povrchové úpravy
- rovnoměrnost nánosu povrchové úpravy (bez kapanců, povchových vad, nerovnoměrnosti nátěru atd.)
- šetrnost vůči životnímu prostředí
- vyhovující i pro potravinářské účely (žádné závádné chemické látky)
- vysoká životnost závislá od účelu použití